Multi Level Marketing – czym jest?
Data publikacji 14 października 2021
Multi Level Marketing w skrócie MLM jest nazywany marketingiem sieciowym i bardzo często kojarzony jest z piramidą finansową, ze względu na to, iż w tej branży działa bardzo wiele nieuczciwych firm.
Multi Level Marketing – co to jest?
MLM jest marketingiem wielopoziomowych, który polega na dystrybucji produktów przez alternatywne kanały sprzedaży. Alternatywne kanały sprzedaży są sieciami dystrybutorów, którzy podjęli współpracę z firmą MLM. Dystrybutorzy, czyli partnerzy i współpracownicy mają możliwość zamówienia produktu na własny użytek po korzystniejszych cenach. Mogą oni także sprzedaż produkt po cenie katalogowej innym osobom. Współpracownicy mają możliwość zbudować własną strukturę dystrybutorów, dzięki temu mogą rozwinąć sieć.
MLM – czy to się opłaca?
MLM kojarzy się wielu osobom z telefonem od dawno niewidzialnego znajomego, który proponuje niezwykłe możliwości zarobku. No przecież wystarczy kupić kilka produktów, a jako dystrybutor kupuje się te produkty z rabatem, a potem wystarczy je sprzedać po wyższej cenie. MLM dla wielu osób może być bardzo ciekawym sposobem dystrybucji. Jednak bardzo wiele firm MLM upada i ogłasza bankructwo. W MLM nie do końca chodzi o sprzedaż produktu. Zarobek w tej branży polega na tym, że osoba zarabia na drugiej osobie, która jest pod nią.
Czy warto wchodzić w branżę MLM?
Najważniejszą rzeczą w każdym biznesie jest produkt, który będzie oferowany. Jak w każdym biznesie obowiązuje jedna zasada – jeśli dostarcza się produkt rozwiązujący konkretne problemy lub jest duże zapotrzebowanie na niego, to każda firma przetrwa. Wchodząc w branżę MLM należy przede wszystkim sprawdzić, czy oferowany produkt jest dobry jakościowo. Naturalnie należy przeanalizować rynek produktu. Czyli sprawdzić należy, czy jest cykliczne zapotrzebowanie na tego rodzaju towary oraz czy cena nie odbiega zbyt znacząco od ceny rynkowej. Jest wiele firm z branży MLM, które posiadają wysokiej jakości produkty w atrakcyjnych cenach, dzięki czemu osiągają one zyski na każdym poziomie dystrybucji.
Na co uważać wchodząc w branżę MLM?
Jeśli w systemie MLM osoba jest zmuszana do kupna produktu, którego w takiej ilości nie potrzebuje, a jego ilość przewyższa naturalne zapotrzebowanie, to należy omijać taki system. To samo dotyczy rekrutacji. W przypadku, gdy przychody są uzależnione wyłącznie od ilości zrekrutowanych przyszłych pracowników, to należy także zakończyć współpracę. Taka forma działalności jest typową piramidą finansową. A piramida finansowa polega właśnie na rekrutacji jak największej ilości osób, którym obiecuje się bardzo duże zyski. Jednak w późniejszym czasie okazuje się, że zarobki uzależnione są od wpłat, które dokonują osoby na niższych szczeblach, a produkt na dobrą sprawę nie ma żadnego znaczenia. Każda osoba szukająca pracy w takim systemie musi stać twardo na ziemi. Nie wolno dać się omamić magicznym produktem, który jest panaceum na całe zło. Takich produktów nie ma, a społeczeństwo jest na tyle ogarnięte, że nie wierzy już w magiczne produkty, które rozwiążą wszystkie problemy.
Multi Level Marketing – zalety
Wchodząc w MLM nie potrzeba mieć dużego wkładu własnego w porównaniu z tradycyjnym biznesem. Na początek kupuje się pakiet startowy, który w zależności od branży kosztuje od stu do kilku tysięcy złotych. A zakładając działalność gospodarczą taka kwota najczęściej nie wystarcza. W MLM możesz podnieść swojej kwalifikacje jako sprzedawca. Jeśli trafi się na dobrego trenera, to można z tego biznesu wyciągnąć konkretną wiedzę. Pracę w MLM można rozpocząć w każdym wieku i bez ograniczeń. Jest to forma zatrudnienia, która sprawia, że w każdym momencie możesz w tego systemu wyjść bez żadnego problemu.
Jak zbudować struktury w MLM?
System MLM w głównej mierze polega na budowaniu struktur, czyli na werbowaniu kolejnych osób do sprzedaży produktu. Jest to system, który nie potrzebuje pośredników typu hurtownie czy dystrybutorów. Produkt jest tutaj elementem drugorzędnym. Należy szukać sprzedawców wśród rodziny czy znajomych, aby struktura była jak największa. Nawet jeśli nie zarabia się, to i tak za brak sprzedaży nikt nie zostanie wyrzucony. Punkty bonusowe dostaje się na nowo zwerbowaną osobę, a więc warto wyszkolić swoje umiejętności interpersonalne aby dobrze zarządzać ludźmi zważywszy na to, że rotacja jest dość duża. Jest wiele osób i firm, które zbudowały bardzo duży potencjał w branży MLM, oferują produkty wysokiej jakości, na które jest zapotrzebowanie i dzięki temu każda osoba na każdym szczeblu zarabia i to nie małe pieniądze.