Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś
Biznes pomysły na biznes dla młodych

Pomysły na biznesy dla młodych – przykłady najpopularniejszych

Data publikacji 3 listopada 2021


Wielu młodych ludzi nie chce pracować „na etacie”; marzeniem absolwentów szkół średnich jest tworzenie własnych biznesów i budowanie własnych marek. Jednak od czego zacząć? Jakie są pomysły na biznes dla młodych?

Ocena obecnego rynku

Przede wszystkim młoda osoba, która pragnie założyć własne przedsiębiorstwo, musi określić, w czym miałoby się ono specjalizować. Na obecnym rynku konkurencja jest ogromna; wciąż powstają nowe jednoosobowe firmy oraz większe zakłady – zarówno w branży handlowo-usługowej, jak również budowlanej i innych. Z tego powodu warto się zastanowić, czy jest sens zakładania biznesu o bardzo podobnym profilu do tych, które już na rynku funkcjonują. Warto także zaznaczyć, iż młodzi przedsiębiorcy mogą liczyć na wsparcie ze strony rządu; po pierwsze możliwe jest otrzymanie dotacji i dofinansowań na rozwój swojej pierwszej działalności gospodarczej, a po drugie – przez okres sześciu miesięcy osoba, która założyła nową firmę, płaci o wiele niższe składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Sklep spożywczo-monopolowy

W dobie konsumpcjonizmu mnóstwo osób stawia na handel – wszak obecnie kupujemy więcej produktów niż kiedykolwiek. Dlatego młodzi ludzie często decydują się na otworzenie własnego sklepu, w którym dostępne będą produkty, na które jest największy popyt – czyli żywność, przedmioty codziennego użytku, wyroby tytoniowe oraz alkohol. Istnieją dwie drogi, by założyć swój pierwszy biznes o takim właśnie profilu:
– samodzielne zorganizowanie sklepu,
– podpisanie umowy franczyzy.
W przypadku pierwszej opcji młody przedsiębiorca nie dzieli się z nikim swoim dochodem – cały zysk, jaki przyniesie sklep, jest dla niego. Jeśli natomiast chodzi o franczyzę – część dochodu sklepu, zgodnie z podpisaną umową franczyzy, co miesiąc jest przekazywana do franczyzodawcy. Dla wielu osób brzmi to irracjonalnie. Jednak franczyza jest idealnym sposobem na rozpoczęcie swojego własnego biznesu dla osób, które nie posiadają zbyt dużego wkładu własnego. Jeśli mowa o prywatnym sklepie, jego właściciel musi we własnym zakresie zadbać o wszystko: o dostawy towaru, o umowy z ewentualnymi pracownikami oraz (co jest najbardziej kosztowne) wszelkie zezwolenia, między innymi pozwolenie na handel alkoholem. W przypadku franczyzy z reguły to franczyzodawca dba o niezbędne koncesje, o kwestie księgowości i rozliczeń, a często także o regularne dostawy towaru. Dzięki temu młody przedsiębiorca, który dopiero zaczyna swoją przygodę w branży handlowej, ma czas na dokładne nauczenie się sztuki handlu. Co więcej, w przypadku wielu umów franczyzy – nie potrzeba żadnego wkładu własnego, by rozpocząć swój własny biznes; trzeba dysponować jedynie chęcią do działania i wolnym czasem. Niektóre umowy franczyzy zakładają wniesienie początkowego kapitału przez franczyzobiorcę, jednak z reguły są to nie wysokie kwoty – nawet kilkanaście razy niższe niż w przypadku otwierania własnego, prywatnego sklepu.

Przedsiębiorstwo budowlano-remontowe

Dużym zainteresowaniem młodych ludzi cieszy się także branża budowlana. Dużo osób właśnie z tym wiąże swoją przyszłość. Jednak należy pamiętać, że w tej branży bardzo ważna jest opinia klientów. Z tego powodu nowe firmy remontowo-budowlane mają często problemy ze znalezieniem źródeł zleceń; klienci nie chcą korzystać z usług firm, które nie mają jeszcze wyrobionej marki i nie mogą pochwalić się wieloma sukcesami. Dlatego często zdarza się, że nowe przedsiębiorstwa są jedynie podwykonawcami w różnego rodzaju większych projektach. Dzięki temu mają one szanse na zbudowanie swojego portfolio; w przyszłości będą mogły pokazywać potencjalnym klientom zdjęcia inwestycji, w których budowie lub remontach brały udział jako firmy podwykonawcze. Jest to powolne i budowanie własnej marki, jednak w branży, w której jest tak duża konkurencja – zawsze będzie to niezwykle czasochłonne.

Pomysłów na biznesy dla młodych jest całe mnóstwo. Ostateczny wybór branży należy do przyszłego przedsiębiorcy – musi to być coś, w czym on sam czuje się dobrze.

Jakie są najpopularniejsze kody rabatowe i jak z nich korzystać?

Redakcja supertarg.pl

Witajcie na blogu, gdzie zespół naszych ekspertów z obszarów biznesu, lifestyle'u i zakupów tworzy dynamiczną przestrzeń dla wszystkich poszukujących inspiracji do osiągnięcia sukcesu w życiu osobistym i zawodowym. Dzieląc się wiedzą, trendami oraz praktycznymi wskazówkami zakupowymi, zapewniamy czytelnikom pełne doświadczenie, które inspiruje do świadomego życia pełnego możliwości. Dołączcie do naszej społeczności, aby razem kształtować styl życia oparty na mądrości biznesowej i zdrowym podejściu do codziennych wyborów.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?