Praca w korporacji – co warto o niej wiedzieć?
Data publikacji 6 października 2021
Wiele osób już na samą myśl o pracy w korporacji nie potrafi ukryć niepokoju. Zatrudnienie w tego rodzaju firmie kojarzy się przecież ze stresem, presją czasu, a przede wszystkim – z koniecznością nieustannego konkurowania z innymi osobami. Jak jest jednak w rzeczywistości? Czy naprawdę jest się czego bać, czy też praca w korporacji potrafi być wcale nie mniej interesująca niż zatrudnienie w mniejszej firmie?
Kiedy można mówić o pracy w korporacji?
Choć nie ma jednej definicji korporacji, możemy założyć, że używając tego terminu ma się na myśli pracę w dużej firmie, której znakiem rozpoznawczym jest rozbudowana struktura. Korporacje są zwykle podzielone na wiele działów, a ich kompetencje rzadko się zazębiają. Wiele osób jest zresztą zdania, że czytelny podział na działy nie jest wcale jedynym znakiem rozpoznawczym korporacji. Tak naprawdę tym, czym się ona charakteryzuje, jest przede wszystkim obecność odgórnie wyznaczonych procedur. Ich wprowadzenie sprawia, że każdy pracownik musi wykonywać przydzielone mu obowiązki w oparciu o określone wytyczne. Nie jest prawdą to, że praca w korporacji jest pozbawiona swobody. Należy jednak liczyć się z tym, że zasady działania, na jakich się opiera, są sztywne.
Osoby zatrudnione w korporacji muszą liczyć się również z tym, że praca w niej nie zawsze odpowiada indywidualistom. Pracownicy zwykle dzielą się na zespoły działające pod opieką managerów nazywanych niekiedy liderami lub kierownikami. Oczywiście, nie oznacza to, że ukrycie się w cieniu grupy jest proste. Manager rozlicza z powierzonych zadań nie tylko ją jako całość, ale i jej poszczególnych członków.
Dla kogo praca w korporacji?
Gdy w grę wchodzą predyspozycje do pracy w korporacji, należy liczyć się z tym, że wiele informacji dotyczących tego zagadnienia, nie ma potwierdzenia w stanie faktycznym. Prawdą nie jest ani to, że mamy do czynienia z pracą stworzoną przede wszystkim dla ludzi młodych, ani to, że mówimy o zatrudnieniu, które wymusza posiadanie studiów wyższych. W tak dużych przedsiębiorstwach ogromny nacisk kładzie się przede wszystkim na kompetencje potencjalnych pracowników. Nawet, jeśli nie ignoruje się kwestii związanych z ich wiekiem i wykształceniem, trudno utrzymywać, że mają one kluczowe znaczenie. Prawdą jest jednak to, że praca w korporacji jest znacznie łatwiejsza, gdy zna się języki obce. Zwykle duże firmy są firmami międzynarodowymi, niejednokrotnie okazuje się więc, że nawet z kolegami z tego samego zespołu należy komunikować się w języku angielskim.
Praca w korporacji – blaski i cienie
Jak już wspomniano, praca w korporacji często budzi negatywne skojarzenia. Dobrze jest jednak pamiętać o tym, że nie oznacza to wcale, że nie ma zalet. Nawet osoby, które dopiero pną się po szczeblach kariery nie ukrywają, że wiąże się ona z wysokimi zarobkami, pracownicy często doceniają przy tym również pakiety benefitów pozapłacowych podkreślając, że osoby marzące o tym, aby rozwijać się w pracy, mogą dzięki nim osiągać rzeczywiste sukcesy. Do plusów należy zaliczyć także czytelną ścieżkę kariery, wyjątkowo duże możliwości rozwoju oraz stabilność zatrudnienia. Ta ostatnia ma dla wielu pracowników szczególnie duże znaczenie, bo nie w każdej firmie ciągle jeszcze umowa o pracę jest czymś oczywistym.
A co z wadami? Trudno byłoby utrzymywać, że nie może być o nich mowy. Tu na szczególne podkreślenie zasługuje stres i duża presja, z którą nie wszyscy radzą sobie jednakowo dobrze. Pracownicy podkreślają też, że problemem może okazać się sztywny zakres obowiązków i wrażenie, że procedury ograniczają rzeczywistą kreatywność najlepszych pracowników.