Ryzyko inwestycyjne przy inwestycjach w akcje.
Data publikacji 3 kwietnia 2023Inwestycje w akcje obarczone są wysokim ryzykiem. W związku z tym przed podjęciem decyzji o zakupie bądź sprzedaży akcji każdy inwestor musi dokładnie przeanalizować jaki stopień ewentualnej straty jest w stanie zaakceptować. Zwłaszcza że inwestorzy przeprowadzający transakcje na akcjach mają do czynienia z dużą dynamiką rynku. Tylko poznanie i zrozumienie wszystkich rodzajów zagrożeń oraz odpowiednie zarządzanie ryzykiem są w stanie zminimalizować potencjalne straty. Zatem co kryje się pod pojęciem ryzyka inwestycyjnego i jak sobie z nim radzić przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych?
Pojęcie ryzyka inwestycyjnego.
Ryzyko inwestycyjne w tradingu oznacza potencjalne zyski lub straty związane z wahaniami kursów. I jest związane z niepewnością, która dotyczy przyszłych poziomów wartości akcji. Jest też elementem determinującym wysokość danej inwestycji.
Celem zmniejszenia ryzyka poniesienia strat każdy inwestor powinien obowiązkowo poznać metody zarządzania ryzykiem.
Zarządzanie ryzykiem.
Zarządzanie ryzykiem przy inwestycjach w akcje wymaga, obrania dopasowanej strategii zarządzania ryzykiem. Podstawą jest zrozumienie zagrożeń związanych z handlem akcjami. Nauka ich rozpoznawania i trzeźwej oceny. Dużym wsparciem jest stworzenie i przetestowanie planu tradingu i strategii transakcyjnej oraz wprowadzenie zaleceń powstałych na podstawie wyciągniętych wniosków. Jest to jedyna metoda pozwalająca na podejmowanie zdyscyplinowanych decyzji inwestycyjnych.
Ponadto według zasad zarządzania ryzykiem nigdy nie wolno ryzykować więcej, niż można utracić. Brak stosowania tej zasady jest najczęściej popełnionym błędem wśród początkujących traderów. Zwłaszcza że inwestycje w akcje są szczególnie narażone na szybkie zmiany cen.
Emocje największym wrogiem.
Największą trudnością w opanowaniu sztuki zarządzania ryzykiem inwestycyjnym są emocje. Umiejętność ich kontrolowania jest niezbędna przy dynamice rynku akcji. Brak kurateli nad emocjami często nie pozwala na utrzymanie pozycji i wymusza przedwczesne zamknięcie. Ponadto zbyt niski nadzór nad ekscytacją i niecierpliwość są też często przyczyną wejścia w rynek w nieodpowiednim momencie.
Skuteczna metoda zarządzania ryzykiem.
W zmniejszeniu ryzyka przy inwestycjach w akcje pomocne są również żelazne zasady, według których każdą otworzoną pozycję należy zabezpieczyć zleceniem stop loss i take profit w sposób zapobiegający stracie większej niż 1% na każdej tworzonej pozycji. Ponadto zlecenia stop loss i take profit powinny posiadać z góry określony poziom zamknięcia pozycji.
Przy dynamicznym rynku akcji zlecenia stop loss i takie profit są jednymi z najskuteczniejszych metod zarządzania ryzykiem.
Wskazówki dotyczące ustawień zleceń stop loss.
Ustawienie odpowiedniego poziomu stop loss wymaga przeanalizowania takich kwestii jak:
- przedział czasowy transakcji,
- ustalenie spodziewanego poziomu cen,
- moment otworzenia pozycji,
- bieżące saldo konta
- i widoczny trend.
Wniosek.
Transakcje na rynku akcji cechują się ogromną dynamiką, co oznacza możliwość nagłej zmiany trendu i poniesienia straty. Przy handlu akcjami nie ma rozwiązania idealnego, które pozwoliłby uniknąć ryzyka pojawienia się strat. Dlatego tak ważne jest wypracowanie własnej strategii zarządzania ryzykiem i późniejszego skrupulatnego jej przestrzegania.
Odpowiednie zarządzanie ryzykiem jest zatem kluczową częścią tradingu ograniczającą ryzykowne transakcje i umożliwiającą podejmowanie dobrych decyzji inwestycyjnych.
Materiał zewnętrzny