Tester manualny- cechy charakterystyczne dla tego zawodu
Data publikacji 8 października 2021
O testerze manualnym można powiedzieć, że jest specyficznym dostarczycielem informacji. Jego zadaniem jest ręczne sprawdzanie danej aplikacji webowej. Będzie to robił po to, żeby zobaczyć czy działa ona poprawnie, a jeśli nie, to wyłapuje poszczególne błędy i stara się je naprawić samemu lub z pomocą programisty.
Na czym polega praca testera manualnego?
Tester manualny zajmuje się sprawdzaniem tego, czy oprogramowanie działa poprawnie. Przygotowuje również plany testów według dostarczonej specyfikacji konkretnego produktu. Do jego obowiązków należy również analiza i projektowanie przypadków testowych, wykonywanie scenariuszy testowych, monitorowanie i zgłaszanie błędów, które zostały wykryte w dedykowanym narzędziu. Tester manualny tworzy również dokumentację projektową, przygotowuje także raporty z testów. Zajmuje się on przede wszystkim weryfikacją jakości kodu, czyli kontrolą działającego oprogramowania lub systemu. Przeprowadza on testy funkcjonalności, wykrywa usterki i błędy, które potem zgłasza do naprawy i dostarcza dowodów, że testowane przez niego oprogramowanie jest wadliwe. Po naprawie sprawdza program raz jeszcze i koryguje ewentualne błędy i tak, aż do skutku.
Kto może zostać testerem?
Tester manualny powinien mieć doświadczenie w przeprowadzaniu różnych testów. Powinien znać narzędzia takie jak JIRA, Test Link, oraz dobrą znajomość bazy danych SQL. Tester powinien posiadać również umiejętności analizy dokumentacji biznesowej i technicznej. Dobrze by było, choć nie jest to wymóg, żeby posiadał wyższe wykształcenie informatyczne.
Jaka jest rola testera w branży IT?
Rolą testera manualnego jest zweryfikowanie, czy stworzony program odpowiada wymaganiom, które postawiła osoba zamawiająca go. Testowanie zaczyna się już w momencie powstawania specyfikacji wymagań, które to określają sposób działania aplikacji. W takim przypadku praca testera manualnego polega na znalezieniu sprzeczności pomiędzy wymaganiami klienta, ewentualnych luk i na szukaniu efektywniejszych rozwiązań.
Obowiązki testera mogą się znacznie różnić. Zależą od wielu czynników, wśród których wymienić należy wielkość i politykę firmy, jej branżę i charakter.
Czym się różni testowanie manualne od automatycznego?
Testerzy pracujący w branży IT dzielą się na dwie grupy. Są to testerzy manualni i automatyczni.
Praca testera manualnego polega na ręcznym klikaniu w dany program, oraz w aplikację webową, aby sprawdzić czy działają poprawnie, a w razie wykrycia błędów zgłasza je. Tester manualny tworzy plany testowe i scenariusze zapewniające pokrycie testami konkretnego oprogramowania.
Tester automatyczny przygotowuje skrypty i programy, które testowanie ręczne automatyzują. W tym przypadku niezbędna jest podstawowa znajomość języków programowania, technologii takich jak np. JavaScript. Czasem zdarzyć się może, że tester automatyczny skupia się na rozwijaniu frameworka do testów automatycznych, zamiast na testowaniu.
Ile zarabiają testerzy manualni i automatyczni?
Forma zatrudnienia tych pracowników to umowa o pracę, albo własna działalność gospodarcza. Dzięki samozatrudnieniu można zarobić więcej. Kwota wynagrodzenia jest uzależniona od tego, jakie doświadczenie i ile lat pracuje w zawodzie tester. Za początkujących uważa się pracowników, którzy są testerami niecałe dwa lata. Nie bez znaczenia jest także lokalizacja przedsiębiorstwa lub firmy, w której pracują testerzy.
Testerzy oprogramowania to zawód z przyszłością, który ciągle się rozwija wraz z rozwojem nowych technologii.